Výstava Královéhradecký poklad

19.02.2015 08:15

Depoty východních Čech od denárů po groše

Lapidárium královéhradecké muzejní budovy se dočasně mění ve středověkou pokladnici.Poklad převážně českých denárů nalezený v roce 1970 v Hradci Králové doplní další depoty z východní části Českých zemí, z Čistěvsi, Hřibska, Radíkovic a též Černožic. Uvedené historicky cenné archeologické soubory doposud pohromadě nikdy prezentovány nebyly.

Jak a kdy na výstavu

od 20. února do 21. června 2015 denně mimo pondělí vždy od 9.00 do 17.00 hodin. Adresa pro navigace přespolních je: Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, Hradec Králové

Královéhradecký poklad - denárová měna v Českých zemích

Svého času důležité královské město vyrostlo z hradiště zmiňovaného v pramenech od 11. století. Toto období dějin představuje výstava zaměřená hlavně na tehdejší stříbrné mince – denáry. Návštěvníci se seznámí s jejich vývojem od 10. století až po zavedení pražského groše (1300). Základem výstavy je poklad převážně českých denárů, který byl nalezený v Hradci Králové  v roce 1970. Ale čas běží dál, výstava je součástí širšího konceptu jubilejních expozic a akcí. Letos si totiž  Hradec Králové připomíná  790. výročí první písemné zmínky, kde je označen jako město.

 

Vystaveny budou i další depoty z východních Čech – z Čistěvsi, Hřibska, Radíkovic nebo Černožic. Tyto cenné soubory dosud pohromadě nikdy prezentovány nebyly.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA

Zdroj: https://www.muzeumhk.cz/kalendar-kralovehradecky-poklad.html