Třicítka hledačů, přednáška i stříbra

15.05.2016 00:58

Hradecká Duhovka nastavila laťku vysoko.

Těžce Jakubem odpracované, a výsostně na pohodu. Odpoledne v sobotu 14.května 2016 se sešlo (na s hospodáři domluvené lokalitě) u Hradce Králové přes třicet hledačů, s cílem sdílet zkušenosti s hledáním s detektory kovu. Součástí akce byla také společná večeře z grilu, a jistěže prohlížení nálezů a posezení v hospůdce po hledání. Akci připravila pobočka e-shopu DETEKTOR CENTRÁLA pro Hradecko a Podorlicko, tedy Jakub Ižol.

Po hledání, které protínaly takové miniaturní sleziny nad nálezy přímo na poli, a po večeři připravené objednaným profesionálem na grilu, následovala přednáška. Vynikající přednáška, svojí náročností a rozsahem přímo ušitá pro hledače s detektory kovu. Byla zaměřená na správnou a nálezové okolnosti nedestruující praxi při práci s detektory kovu. Přednášku proslovila PhDr. Martina Beková, z Muzea V Rychnově nad Kněžnou. Podle všeho - a reakce publika - přinesla přesně tu přesnou míru důrazu a souvislostí, které pomohu při zachování kulturního bohatství země (bez ohledu na to kolik se toho zničí bez povšimnutí a znepokojení při běžných stavebních výkopech, tohle může pomoci!).

No, a jak to šlo? Dobře. Vypadá to, že i na prochozeném poli se nechá najít nechá. I když se žádný klasický archeokov, který by měl nějaký význam pro poznání vývoje civilizace najít nepodařilo, setkání bylo zdařilé, a určitě se o něm bude ještě dlouho povídat.

Jirka Vavřina, DETEKOR CENTRÁLA

Více fotografií, v podstatě na půl fotoreportáž, můžete spatřt ve fotogalerii pod článkem.