Samizdaty k bitvě u Hradce Králové

10.03.2014 22:34

  Těžko uvěřit, že jsme přepisovali nedostupnou literaturu na stroji. Večer, po práci, načerno v práci, přes černé kopíráky, ty modré byly horší.... Jsou to vzpomínky na osmdesáté roky, a začátek devadesátých let. V těch už sice byly kopírky, ale cena kopie byla mimo rozsah chápání, stránka stála víc než pivo.... Jenom sehnat ten tenký papír nešlo skoro jinak než ho někde v kanceláři ukrást. Koupit nemožno.Kdo koupil, byl podezřelej. Zapomínáme rychle. Na minulý život, i na lidi co jej s námi žili.

   Samizdat je spojován zejména s politickou literaturou, s disidentským hnutím. Se svobodou slova, cenností které si nevážíme, s šířením názorů, myšlenek. Nenechat se ukřičet masou.  Ale lidi prahli i po poznání, po kultuře, a vláda na lid nemyslela, jako obvykle, ať si tisíce let panovníci říkají co chtějí, je to tak. Samizdat je dnes pojem, možná že i relikvie starých časů, a vzácnost.

      V osobním archivu máme takové kousky, ručně přepisované originály více než sto let starých knih. Jsou už reálně, dávno a skutečně mimo rozsah autorských práv. Ale stojí za to jejich samizdatové verze nepřetiskovat ze skeneru, ale jako fotografie stránek. Z vážné a neskonalé piety k lidem, kteří je úder po úderu přeťukávaly na psacích strojích, žádné Ctrl C a Ctrl V nebylo možné, nebyl internet..... Kolikrát autoři samizdatů psali jedním prstem na každé ruce, vlastně, jako já doteď, to si neodvyknete jen tak...

  První díl se seriálu Samizdaty 1866 vypustíme na web ve čtvrtek, zatím nabídneme malou ochutnávku.

Jak vypadal třeba takový „svázaný“ samizdat

Několik stránek samizdatu knihy - originál 1895 - ukázku

Část zpracovávaného domácího archivu k bitvě u Hradce Králové

  Tiše doufáme, že aspoň někomu uděláme radost, a pokusíme se po většinu čtvrtků dodat další díl Samizdatů 1866, dokud nás to bude bavit, a nebo nebudeme chtít ukázat něco jiného, také tak pěkného.