Samizdaty 1866 – Les Svíb patnáctý díl

11.01.2016 15:12

Co by kdyby - fenomén doby ve vztahu k bitvě u Hradce Králové

Letos je výroční rok, kulaté jubileum, a připomínka porážky Rakouska u Hradce Králové bude jistě silným zážitkem. Už bych si být vámi psal do kalendáře termín. V našich kalendářích to už najdete, včetně odkazů na podrobnosti. Samizdaty 1866 jako seriál také letos skončí, po tři roky jsme se snažili přinášet úryvky z poutavých popisů událostí té doby, a pozdějších dobových reflexí, které někteří ještě určitě mohou pamatovat. Je toho ke čtení nebo spíš k nahlížení - na našich stránkách hodně. Třeba i tady na tomhle webu, nahoře je záložka blog. Tak mrkněte.

  Je dneska taková doba, že se rychle soudí a málo ví. Podívejte se do starších čísel našich Samizdatů 1866, než začnete soudit bitvu z různých pohledů. Třeba – proč zbrojíři obou armád ignorovali moderní systémy palných zbraní. Jistě, kde kdo řekne – bitvu rozhodla rychlopalba pruských jehlovek. Přitom Rakousko mělo silnější a hlavně modernější dělostřelectvo, s moderními manévry. Nestačilo to. V patnáctém díle zaměřeném opět jen na jednu scénu bitvy, Les Svíb, který máte před sebou, se začínají první rakouské jednotky vzdávat, dobité, vysílené, obklíčené.

Samizdaty 1866 Hradec Králové a bitva - výročí - 01

  Je doba příběhů coby kdyby. Mnozí rychle soudí, teď mají nečekanou příležitost. Co by se asi stalo, kdyby některá ze stran měla moderní opakovačku, aspoň u některých úderných jednotek? Třeba u myslivců? Vždyť k dispozici byl už patent na opakovačky Henry, od roku 1849, a na legendární winchestrovku, plně funkční nejméně od roku 1860. Možná to je tím, že se Evropani přeceňovali, a zbrojíři neměli politickou podporu císařů, aby od Severoameričanů, emigrantů z Evropy a imigrantů do vznikajících USA, koupili ty zbraně. Máme tady, u Hradce Králové, dobu předovkové bitvy, funkční repliku padesát let starých napoleónských válek. Ať to je, jak to je, jsme v roce 1866 ve stoupající křivce vrcholu éry parního stroje, kdy už za sebou měly svoje bitvy moderní koncepce, třeba slavné lodi Merrimac a Monitor. To jenom ke kontextu doby. To je jenom trošku svobodnější pohled na věc.  Třeba někdo zaměří svoje úsilí na vědeckou práci a zjistí, proč to někdo nekoupil, jaká byla omezení, a kdo o tom rozhodl, kdo to měl vědět, a kdo nechtěl.

  Když jsme u coby kdyby, tak na spoustu otázek si najdete názor sami. Třeba na tu, co by se stalo, kdyby jedna strana nasadila do boje třeba deset dvacet kulometů Gatling, které byly v Severoamerické unii k dispozici. Válka Severu proti Jihu už totiž skončila, a vědělo se, i v Evropě, čím kdo střílel a vítězil. Konec konců, dvacet gatlingů, to může být v rozpočtu té bitvy denní náklad na oves pro koně na necelou jednu dávku. Bitva pomalu končí, drama uhasíná.

Samizdaty 1866 Hradec Králové a bitva - výročí - 02

Samizdaty 1866 Hradec Králové a bitva - výročí - 03

Samizdaty 1866 Hradec Králové a bitva - výročí - 04

Samizdaty 1866 Hradec Králové a bitva - výročí - 05

Samizdaty 1866 Hradec Králové a bitva - výročí - 06

Samizdaty 1866 Hradec Králové a bitva - výročí - 07

Samizdaty 1866 Hradec Králové a bitva - výročí - 08

Samizdaty 1866 Hradec Králové a bitva - výročí - 09

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA