Samizdaty 1866 - Les Svíb osmý díl

21.07.2013 12:25

  Před desátou hodinou dopoledne byl les Svíb celý obsazen pruskými oddíly, až na okraje držené třináctými rakouskými polními myslivci. Rakušané mají velmi dobré dělostřelectvo, které není za liniemi, ale manévruje v první linii. Baterie, které se posunuly až na palebnou linii u Máslověd udržují pruská vojska v lese a od dělostřelci od Chlumu pálí na vrcholky v lese a postřelují celý jižní okraj.

  Rakouské pěší brigády se pomalu a lehce chaoticky zapojují přeci jen do útoku, formují se v mezeře mezi bateriemi a v uzavřených formacích útočí na les. To je ale jedna z vážných, i když zdánlivě jen taktických událostí. Přesto, že baterie Rakušanů od Chlumu mají až děsivou sílu a převahu, Prusové odpovídají z lesa rychlopalbou, která devastuje nastupující rakouské brigády. Praktická čtyřnásobná palebná rychlost dreyfusových jehlovek sin začíná budovat převahu, a Rakušanům není vyšší dostřel mnoho platný, protivník se kryje a než Benedekova vojska podruhé nabijí, jsou salvy řídké a po dalším přeládování, potřetí, nemá už pomalu kdo střílet... Jatka jsou v plném proudu. Rakušané se zatím ještě stále opírají o zázemí vesnice Chlum...

  Díly druhé části seriálu Samizdaty 1866 jsou už v polovině, a to také znamená, že události naberou strašlivý spád.

Web Detektory východní Čechy patří mezi projekty   DETEKTOR CENTRÁLA .  Tam také naleznete rozcestník na další web magazíny zaměřené na historii z pohledu detekce kovů.