Detektory Východní Čechy Vás vítají

10.11.2013 16:50

  Možná Vá s překvapí, že sídlíme v Čáslavi, která je považována za Středočeské město. Ale z pohledu krajiny, osídlení a architetury tomu tak vždy nebývalo. Vzhledem k tradicím přirozeného tíhnutí k oblasti nazývané Východní Čechy se ji pokusíme poučení dané krajinářskou definicí popsat. Celý rozsáhlý region je tvořen pohořími, pahorkatinami, vysočinami i rozsáhlámi rovinami. Můžeme sem rozhodně počítat Krokonoše včetně jejich podhůří, a samozřejmě celý pás Orlických hor, který je jednou z nejpozoruhodnějších partií Východních Čech. Uprostřed narazíme na velkou oblast východočeského Polabí, s velkými městy jako jsou současné Pardubice Hradec Králové, která by sem měla přirozeně zapadat až někam ke Kolínu. Patří sem, z námi vnímaných souvislostí,  také Český ráj, jako území mezi Jičínem, Železným Brodem až k Turnovu. Jižní část se dotýká Posázaví včetně jeho pozoruhodných partií Světelska, dále na východ sem patří též Havlíčkobrodsko, vázané k bývalým zemským hranicím s Moravou, vetknuté do Českomoravské Vrchoviny, zvané obecně Vysočina. Do oblasti jsou vřazeny a patří sem také od Havlíčkobrodska severněji položené oblasti Chrudimska, táhnoucí se kolem pásu Železných hor, pod nimi je pozoruhodná říční niva Podoubraví... Jistě, vnímáme souvislosti východočeského regionu k pramenné oblasti Sázavy a Chrudimky na Žďársku, a celou východočeskou oblast uzavírá Litomyšlsko.

  Mnoho poučného se dozvíte o Východočeské krajině, památkách, historii a obecně o lidské činnosti v regionu na stránkách o lidové architektuře, odkud pochází i orientační mapka.

Krajina, osídlená země, vzniká jen pomocí lidí. Rádi bychom se co nejvíce dozvěděli o hledačích s detektory kovu, a jejich pohledech na svět. Třeba to bude oboustrané, tak si začneme povídat.... Kousek těch našich pohledů na svět najdete zde. Pro začátek. Ale zpátky k Východním Čechám.

     Stejně jako krajináři a architekti vnímá celý historický region třeba i náš hydrometorologický ústav. Vyplývá to z rázu podnebí, z propojení vodotečemi, a tím také s historickými cestami a stezkami. Zdá se, že přirozené členění se v lidské činnosti prosazuje spíše a snáze než administrativní úpravy dané politickými rozhodnutími v šedesátých letech minulého století. To ukazuje i níže zobrazená mapka, kterou najdete na stránkách CHMI

 

Pokud máte chuť... Podívejte se do našeho Blogu. Určitě Vám poskytně nějaké náměty k přemýšlení. Kdo chce, ať se koukne i do Novinek, a možná do Kalendáře akcí. Na některých stránkách narazíte i na linky zaměřené na náš e-shop Detektor Centrála.  Spravujeme ještě další projekty. Jsou to Historické detektory kovu a protože i my jsme fanoušci, tak naše fan stránka se jmenuje Analogy Východní Čechy. A děkujeme, že jste dočetli až sem. Díky moc.

Ještě něco, podívejte se také na to, jak zní ten který detektor kovu.  Je to v záložce Testy&Audio. A uplně nejnovější je záložka AUDIO III, kde najdete mimo jiné i odezvu nejfamóznějšího hloubkového detektoru a zároveň speciálu na droboť a na zlato, GPX od Minelabu.

HOT akce

Tesoro Silver uMax Special edition

  Analog na hodně pohodové hledání   Special edition od Tesora znamená, že v první řadě bude cívka sladěna s detektorem přímo v továrně. Silver uMax Special edition s koncentrickou kevlarovou sondou 9x8 palců od Tesora nabízí excelentní diskriminaci železa a přesné...
1 | 2 | 3 | 4 >>