Črty z minulosti: Bismarck a máta peprná

10.05.2014 19:13

Národní průmysl ovocných vín

  Pořád jsou nějaké volby. Pořád jsou nějaká průmyslová odvětví, nebo moderně řečeno, projekty, které mají dosáhnout toho, že se bude něco vyrábět levněji, k domácím zdrojům šetrněji, nebo prostě se to jeví jako dobrý nápad. Narazil jsem na zhruba sto patnáct let starou myšlénku, jak podpořit domácí zemědělce, a utrácet domácí peníze doma. Ona je trošku tady pořád nějaká volební kampaň, tak doufám, že to uplně nezapadne. Je to zajímavé.

  Tak borůvková vína jsem už ochutnal, vždyť přeci ti someliéři říkají, že mám něco najít na jazyku na pozadí chutí, něco po lesním ovoci, po borůvkách a podobně. Tady by to byla stoprocentní borůvka, a o to lépe. Malá poznámka: Co se dává do borůvkových jogurtů nechci za žádnou cenu vědět. 

  Hm. Cider, tak to jsem nečekal, že to je ve Francii taková pecka. Ale co, vím toho o Francii a jejich zvycích zhruba stejně jako běžný americký středoškolák o rozdílech v přípravě bramboráku a cmundy. To se ale může zlepšit.

  Ovšem, tohle je masáž, nařkout významného státníka nadevropského významu v kontextu historie té doby z etylismu, to je docela příkré. A peckoidně, využít to zároveň na argument na podporu domácího průmyslu, tomu se říká klobouk dolů. A nyní následuje solidní looping. Není poslední! Je to jako s hledáním detektorem kovu. Už si myslíte, že tam nic nebude, a hle, je. :-)

 Některé ty modely co tehdy pěstovaly ani neznám. Určitě domácí síly by domácí poptávku pokryly, to nepochybuju, to je stejné asi jak tehdy, tak dnes. Jenže, ono to pokračuje dál. Je to dobrá vize. Když nic jiného, je pozoruhodná. Žádný průměr, žádný střední proud. Byla to doba pionýrů průmyslu. A vlastně i moderního zemědělství. Jak to souvisí, než se dostaneme k závěru, s hledání s detektory kovu? Můžete sem tam najít takzvanou patriotiku, nebo spolkové a politické odznaky. Nemyslím tím meziválečné období, ale starší. Jejich nositelé tyhle myšlenky zvažovali, a tu dobu žili.

  Vícesezónní provoz destilérek. Technicky to je asi možné, ovšem dneska by to asi neprošlo přes nejrůznější inspekce.A samotný burcující závěr, ten by dneska posloužil určitě taky. Bez dotací by to určitě nešlo. Někdy jde jenom o ně. Raději zpátky k borůvkovému vínu. Docela bych to zase ochutnal. A rád bych viděl i ty lidi co označujeme u nás za politiky, jak si připíjejí tím ciderem. Ten taky není totiž doopravdy špatný.

Jirka Vavřina - DETEKTOR CENTRÁLA

 

K zpracování článku byly použity materiály z věstníku Z říše vědy a práce z roku 1900. Další črty, komentáře a poznámky k historii a jejímu spojení s hledáním s detektory kovů naleznete na našich webech zde:

.